Skip to Main Content
My Bethel Visit Us Apply Now!

Explore

Alumni

Award Recipients

Alumnus of the year

  • 2013 - David Smith '81
  • 2012 – Jerry Thacker ‘72
  • 2011 – Robert Zawoysky ‘67
  • 2010 – Steve Van Bruaene ‘70
  • 2009 – Nathanael A. Brown ‘76
  • 2008 – P. Jody Martinez ‘90
  • 2007 – Sam D. Davenport ‘77
  • 2006 – Greg M. Conrad ‘81
  • 2005 – E. Wayne Speicher ‘57
  • 2004 – R. Karl Kirkman ‘74
  • 2003 – Dave W. Mann ‘69
  • 2002 – Steve R. Cramer ‘75
  • 2001 – Mick A. Baker ‘83
  • 2000 – Norman L. Fuller ‘70
  • 1999 – J. Philip McLaren ‘64
  • 1998 – James W. Keller ‘73
  • 1997 – Joseph M. Sabo ‘74
  • 1996 – Dale W. Little ‘73
  • 1995 – John P. & Retha J. Moran ‘59
  • 1994 – Jacob Bawa–Salka ‘72
  • 1993 – Opal P. Speicher ‘55
  • 1992 – Larry E. Secor ‘59
  • 1991 – Earl L. Reifel ‘70
  • 1990 – Michael N. Lightfoot ‘78
  • 1989 – Daniel E. Randolph Jr. ‘74
  • 1988 – Ronald L. Stump ‘62
  • 1987 – Harold W. Burgess ‘55
  • 1986 – Bernice E. Schultz ‘57
  • 1985 – William A. Hossler ‘66
  • 1984 – Donald L. Conrad ‘50
  • 1983 – Jack L. Edison ‘67
  • 1982 – N. Willard Swalm ‘51
  • 1981 – Lois L. Luesing ‘59
  • 1980 – Darrell L. Schlabach ‘64
  • 1979 – J. Duane Beals ‘61
  • 1978 – John E. French ‘62
  • 1977 – Lottie L. Pickerl ‘61
  • 1976 – R. Eleanor Hatfield ‘55
  • 1975 – Norman V. Bridges ‘60
  • 1974 – M. Joe Jones ‘50
  • 1973 – Charles W. Carpenter ‘57
  • 1972 – James A. Bennett ‘61
  • 1971 – Wayne J. Gerber ‘53
  • 1970 – Loren M. Bussert ‘67
  • 1969 – David O. Kolawole ‘64
  • 1968 – Rex D. Hicks ‘51
  • 1967 – R. Gordon Bacon ‘49
  • 1966 – Albert J. Beutler ‘51

Professional Achievement Award

  • 2013 - Steve Baker '85
  • 2013 - Sara Stewart '09
  • 2012 - Eric Stults ‘02
  • 2008 – Richard H. Riddle ‘64 (Business)
  • 2005 – Jaurene J. Traub ‘67 (Education)
  • 2003 – Michael J. Hosinski ‘81 (Education)
  • 2003 – Ron K. Amstutz ‘82 (Business)
  • 2003 – Cyril L. Cole ‘69 (Education)
  • 2002 – Robert D. Clyde ‘83 (Business)
  • 2002 – Catherine A. Whitcroft ‘97 (Nursing)
  • 2001 – Bobbi R. Page ‘81 (Music Performance)
  • 2001 – J. Abel Valdez ‘71 (Education)
  • 2000 – Nancy J. Amstutz ‘64 (Education)
  • 1999 – Phillip B. Johnson (Business)
  • 1998 – Albert H. Cornelius (Medicine)
  • 1997 – Michael A. Cramer (Ministry)
  • 1997 – Roger W. Thornton (Education)
  • 1995 – Bobb J. Biehl (Business)
  • 1994 – Kelly L. Rose (Business)
  • 1994 – Mark L. Carpenter ‘81 (Business)
  • 1992 – David W. Smith ‘68 (Education)
  • 1992 – M. Scott Miles ‘76 (Ministry)
  • 1992 – Joanne (Goodman) Keith ‘58

Lifetime Achievement Award

  • 2010 – Glenice (Stephey ‘62) Becknell
  • 2004 – Margaret A. Wilson ‘84
  • 2002 – Franklin L. Lusk ‘52
  • 2001 – Gordon R. Bacon ‘49
  • 2000 – Robert A.Washing ‘54
  • 1998 – Donald M. Taylor
  • 1997 – Ray & Dorotha Pannabecker
  • 1997 – Woodrow & Marie E. Goodman
  • 1996 – Charles M. Carpenter ‘57
  • 1991 – John E. Tuckey
  • 1990 – Marvin E. Engbrecht ‘55

Timothy Award

  • 2006 – Melvin M. Coil ‘56
  • 2005 – Michael A. Kupke ‘78
  • 2002 – Daniel L. Null ‘68
  • 2000 – David L. Sherrard ‘72 (posthumously)
  • 1999 – Elvin R. Slaight ‘67
  • 1991 – Dennis D. Engbrecht
  • 1991 – Steven R. Cramer ‘75

Distinguished Parents

  • 2001 – Ron L.‘62 & Nancy E. ‘62 Stump
  • 1997 – Donald L. ‘51 & Ruth M. ‘77 Conrad

Outstanding Young Alum

Family Recognition

  • 2003 – Matteson Family

Honorary Alumnus Award

  • 2013 - Dodie Beyler
  • 2009 – Anthony (Tony) L. Natali
  • 2007 – Sue A. Morey
  • 2004 – Paul A. Erdel
  • 1999 – Charlie E. Habegger
  • 1998 – David J. Engbrecht
  • 1995 – William D. Walter
  • 1995 – Glen E. Musselman

Honorary Alumnus Award/Personal Achievement

  • 1997 – Johnny Jackson ‘93
  • 1993 – Myron Tweed
  • 1993 – Janette L. Oke (Honorary ‘87)

Honorary Alumnus Award/Lifetime Achievement

  • 2001 – Lowry Mallory
  • 2000 – Richard E. Felix
  • 1999 – Stanley M. Taylor
  • 1995 – Joe H. Kimbel
  • 1993 – Quinton J. Everest (Honorary ‘74)

Honorary Alumnus and Distinguished Friend

  • 1997 – William C. Gates
  • 1995 – Leroy S. Troyer
  • 1994 – Vernon R. Sailor

Honorary Alumnus and Distinguished Service

  • 1994 – Walt L. Weldy

Distinguished Service Award

  • 1995 – Marvin J. ‘51 & Priscilla Palmateer
  • 1993 – Eugene E. Carpenter ‘70

Distinguished Professor

  • 2009 – Timothy P. Erdel
  • 1997 – Earl A. Reimer
  • 1997 – Elliott A. Nordgren ‘55

Distinguished Friend

  • 1998 – Ruby Moore Hunsberger